Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle ems

Dbaj o swój kręgosłup z treningami EMS!

Data publikacji 13 stycznia 2023


Boli Cię kręgosłup? Taka dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Zobacz, co najczęściej powoduje bóle kręgosłupa, w jaki sposób można o niego zadbać i dlaczego warto zdecydować się wtedy na trening EMS!

Co wywołuje ból kręgosłupa?

Na bolący kręgosłup narzeka wiele osób, głównie w starszym wieku, natomiast problem ten dotyka również osób młodych. Co może powodować bóle kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak:

  • Zmiany związane z wiekiem, takie jak zwyrodnienie krążków międzykręgowych,
  • Schorzenia takie jak zwyrodnienia czy rwa kulszowa,
  • Dolegliwości tkanek miękkich, takie jak zapalenie mięśni, ich nadwyrężenie,
  • Nadmierne obciążenie kręgosłupa, na przykład w wyniku nieprawidłowej postawy czy przeciążenia,
  • Urazy, przykładowo w wyniku upadku lub wypadku.

W razie pojawienia się bólów kręgosłupa utrzymujących się przez dłuższy czas zalecane jest badanie u specjalisty ortopedy czy fizjoterapeuty, który może pomóc w zidentyfikowaniu i leczeniu problemów z kręgosłupem, zanim staną się one poważniejsze.

Jak zadbać o swój kręgosłup?

Codzienne dbanie o kręgosłup jest bardzo ważne, by cieszyć się z dobrego zdrowia i sprawności na długi czas. Aby dbać o kręgosłup, można stosować następujące zalecenia:

Pamiętaj o prawidłowej postawie, czyli staraj się trzymać prosto, unikaj przechylania się na jedną stronę czy garbienia.

Regularna aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kręgosłupa, pomagają utrzymać jego prawidłową pozycję i zapobiegają bólowi.

Jeśli musisz dźwigać ciężkich przedmiotów, nie rób tego. Gdy musisz to zrobić, pamiętaj o prawidłowej technice, trzymając przedmiot blisko ciała i podnoś go, zginając kolana.

Duże znaczenie ma też spanie na wygodnym materacu. Ważne jest, aby materac był odpowiedni dla Twojej sylwetki, aby zapewnić odpowiednią podporę kręgosłupowi.

Jakie ćwiczenia polecane są na kręgosłup?

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia kręgosłupa i złagodzeniu bólu:

  • Rolowanie pleców – połóż się na plecach, ugnij kolana i unieś głowę i ramiona z podłogi. Powoli roluj się do przodu, jednocześnie unosząc głowę i ramiona, a następnie powoli wracaj do pozycji wyjściowej.
  • Skręt tułowia – połóż się na plecach, unieś nogi i ugnij je w kolanach. Unieś ramiona z podłogi i skręć tułów w kierunku prawego kolana. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na lewą stronę.
  • Unoszenie bioder – połóż się na plecach, unieś nogi i ugnij je w kolanach. Unieś biodra z podłogi, a następnie powoli opuść je.
  • Skłony boczne – połóż się na plecach, unieś nogi i ugnij je w kolanach. Unieś ramiona z podłogi i skłoń się w stronę prawego kolana. Powoli wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na lewą stronę.
  • Deska – połóż się na brzuchu, unieś ciało na przedramionach i na palcach stóp. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Trening EMS na bolący kręgosłup – dlaczego warto?

Aby poprawić swoje samopoczucie w przypadku bólów pleców i w celu zapobiegania tym dolegliwościom warto też wybrać trening EMS, czyli trening wykorzystujący elektrostymulację mięśni.

Electric Muscle Stimulation, czyli EMS wykorzystuje odpowiednie urządzenia wyposażone w elektrody, które przekazują impulsy prądu o różnej częstotliwości do mięśni w trakcie ruchu. Więcej o metodzie na intime.pl

Gdy chcesz zapisać się na trening EMS Wrocław umożliwia skorzystanie z niego w wielu studiach specjalizujących się w takich treningach.

Najczęściej opłaty za trening EMS we Wrocławiu wynoszą od 120 złotych do 200 złotych za jedną sesję.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, szczególnie jeśli masz już problemy z kręgosłupem.

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapia