Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Data publikacji 12 kwietnia 2023


Problemy z nietrzymaniem moczu dotykają coraz większej grupy Polaków. Sprawdźmy, jakie są ich najczęstsze przyczyny i jak można sobie z nimi radzić. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może występować w trzech stopniach nasilenia:

 1. Stopień I – ma miejsce wówczas, gdy pacjent znajduje się w pozycji stojącej, a do moczenia dochodzi jedynie podczas dużego wzrostu napięcia mięśni pęcherza moczowego.
 2. Stopień II – pojawia się wtedy, gdy mocz oddawany jest mimowolnie w trakcie wzrostu napięcia mięśni pęcherza i to niezależnie od przyjętej przez pacjenta pozycji.
 3. Stopień III – gdy do moczenia dochodzi nawet w pozycji leżącej, gdy parcie na mięśnie pęcherza jest relatywnie niewielkie.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Doświadczony, uroginekologiczny fizjoterapeuta może wyróżnić kilka przyczyn odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu. Najczęstszą z nich jest niekontrolowany skurcz mięśni pęcherza moczowego. Niekiedy dolegliwość ta jest wywołana jego przepełnieniem, a czasem chorobami, w tymdługotrwałą cukrzycą lub niedokrwistością złośliwą. Za niekontrolowane oddawanie moczu może być też odpowiedzialny niewłaściwy tryb życia (otyłość), ciężka praca fizyczna (zwłaszcza dźwiganie ciężkich przedmiotów), duża liczba przebytych porodów, silny kaszel itd.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Z dolegliwością nietrzymania moczu warto walczyć. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Doświadczona fizjoterapeutka uroginekologiczna Wrocław pomoże dostosować terapię do potrzeb pacjenta. Oprócz tego warto popracować nad codziennymi przyzwyczajeniami, które nie sprzyjają mięśniom pęcherza. W tym celu należy:

 • unikać chłodu, w tym siedzenia na zimnych powierzchniach,
 • zrezygnować z napojów moczopędnych, w tym kawy, niektórych herbat ziołowych i alkoholu,
 • częściej pić wodę niegazowaną i lekkie herbaty owocowe,
 • kierować się do toalety już przy pierwszych parciach na pęcherz,
 • stosować kąpiele nasiadowe (nie dłużej niż 5 minut) wraz z masażem szczotką okolic brzucha,
 • unikać noszenia ciężarów w okresie ciąży i tuż po niej,
 • zmniejszyć masę ciała, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej może uciskać na pęcherz,
 • przyjmować pokarmy bogate w błonnik, gdyż usprawniają one gospodarkę wodną w organizmie,
 • unikać ciasnej odzieży, a zwłaszcza obcisłych spodni,
 • spożywać więcej owoców i warzyw.

Jak widać, walka z nietrzymaniem moczu jest możliwa. Warto ją podjąć, gdyż ochrona i stymulacja mięśni pęcherza moczowego pozwoli poczuć się lepiej i to niezależnie od sytuacji.

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapia