Maska regenerująca, czyli odbudowa włosa.

Zdrowe, mocne i lśniące włosy to marzenie chyba wszystkich kobiet, a i zapewne wielu mężczyzn. W zderzeniu z rzeczywistością nie wygląda to zbyt różowo, co nie znaczy, że jest to marzenie niedościgłe. Do ideału jak najbardziej da się dążyć, a z pomocą przychodzą m.in. odpowiednio dobrane kosmetyki.

Pielęgnacja włosów

Nasze włosy narażone są na wiele szkodliwych czynników, czy to środowiska, czy też związanych z ich niewłaściwą pielęgnacją. Zanieczyszczenie powietrza, promienie UV, zbyt agresywne detergenty, stosowanie farb chemicznych, suszenie gorącym powietrzem, niezdrowa dieta… Można by długo wymieniać. To wszystko sprawia, że struktura włosa ulega mniejszemu bądź większemu zniszczeniu. Wiadomo, że najbardziej uszkodzone, zwłaszcza na końcach, są długie włosy po przejściach. Nie oznacza to, że i krótkie nie potrzebują pomocy. Aby włosy odzyskały zdrowy wygląd, trzeba o nie mocniej zadbać. W arsenale pielęgnacyjnym nieodzowna jest maska regenerująca włosy, której działanie bywa spektakularne.
Włos jest martwym tworem, zbudowanym ze zrogowaciałych komórek. Każdy włos składa się z korzenia osadzonego w skórze i łodygi, czyli tej widocznej części. W przekroju poprzecznym widzimy centralny rdzeń, otaczającą go korę, która jest głównym elementem włosa, oraz cienką, zewnętrzną osłonkę. Łuski w osłonce, gdy są rozchylone, przepuszczają wgłąb szkodliwe czynniki. Chemicznie włos w przeważającej części składa się z białka keratyny, która charakteryzuje się stosunkowo dużą zawartością aminokwasów siarkowych.

Maska regenerująca włosy

Maska regenerująca włosy ma za zadanie fizycznie załatać uszkodzone miejsca, głównie dzięki proteinom i ceramidom. Zawiera też składniki nawilżające i wygładzające. Dobra maseczka działa nie tylko na łodygę, ale również odżywia i stymuluje cebulkę włosa. To od zdrowia tej części ukrytej włosa zależy jego wzrost i ogólna kondycja.
Podstawą pielęgnacji włosów jest używanie odpowiednio dobranego do naszych potrzeb szamponu, który nie będzie działał wysuszająco, i odżywki, silnie nawilżającej bądź proteinowej. Maseczkę stosuje się przeciętnie 1‐2 razy w tygodniu i trzyma na włosach dłużej niż odżywkę, wszystko wedle zaleceń. Żeby pobudzić wzrost włosów, stosuje się różnego rodzaju wcierki w skórę głowy. Często wskazanym zabiegiem, zwłaszcza na długie włosy, jest ich olejowanie. W przypadku stylizacji na gorąco konieczna jest termoochrona.
Dobrze zadbane włosy są mocne, gładkie, lśniące, sprężyste, ładnie się układają. Ich właściwa pielęgnacja powinna stać się nawykiem, bo najsolidniejsza nawet jednorazowa kuracja nie starczy na długo, jeśli je znów zaniedbamy.
Swoją drogą, ten temat włosowy przywołał mi obraz księżniczki zamkniętej w wieży, która wypuszcza przez okno na dół swoje nieopisanie długie włosy. Bohaterka bajki nie musiała się zbytnio starać, żeby były piękne, po prostu takie były. W dodatku tak mocne, że można było się po nich wspinać. Generalnie bowiem włosy są niezwykle mocne i razem mogą unieść spory ciężar. Nie po to jednak dbamy o nie, by kogoś na nich nosić, ale dla własnej satysfakcji, bo zdrowe i lśniące dodają nam uroku.

Redakcja kobiecyzywiol.pl