Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Najciekawsze zabawy weselne

Data publikacji 21 marca 2022


Trzy kawałki muzyczne między flaczkami a tatarem, wezwanie pod hasłem „A teraz idziemy na jednego” i kilkunastominutowa przerwa czasem tylko przerywana toastami, rzadziej śpiewem gości. Znacie takie scenariusze? Na pewno! Koszmar weselny, którego każdy chciałby uniknąć! Jak zorganizować wesele, na którym wszyscy będą się dobrze i długo bawić? Przepis jest prosty – trzeba przygotować zestaw ciekawych zabaw integracyjnych, w których chętnie weźmie udział każdy uczestnik wydarzenia.

W jakim celu organizuje się zabawy weselne?

Każde wesele to spotkanie dwóch rodzin. Rzadko zdarza się, aby choć jedna osoba znała wszystkich gości. Jeśli nie chcemy, aby wesele zamieniło się w zebranie dwóch klanów, na którym obce osoby obserwują się wzajemnie, komentując wygląd i zachowania innych, to koniecznie powinniśmy w scenariuszu imprezy zaplanować zabawy integrujące obie rodziny.

Konkursy i zabawy, czyli weselne aktywności będące przerywnikami między tańcami a konsumpcją czy tradycyjnymi punktami obrzędów weselnych, przyczynią się także do poprawienia nastroju, wywołają uśmiech i radość wśród gości. Nader często zdarza się jednak, że zabawy weselne wywołują uczucie wstydu czy zażenowania. Wiele osób mając doświadczenia z innych wesel unika zabaw, pamiętając swoje złe doświadczenia z przeszłości. Można, a nawet trzeba to zmienić!

Zabawy weselne – zasady doboru

Aby zabawy weselne były źródłem czystej radości i relaksu, koniecznie przestrzegajmy następujących zasad:

1. Unikajmy zabaw z podtekstem erotycznym czy seksualnym. Taka niby śmieszna zabawa polegająca na rozpoznaniu panny młodej przez jej męża, który ma zawiązane oczy i dotyka obnażonych kolan i ud kobiet biorących udział w sprawdzianie, w rzeczywistości może wprowadzić w zakłopotanie i pozostawić niemiłe wspomnienia, również dla obserwujących zabawę starszych osób.

2. Dobierajmy zabawy tak, aby każdy mógł w nich wziąć udział. Zabawy nie powinny więc mieć ograniczeń ze względu na wiek czy płeć oraz nie powinny być zbyt wymagające, jeśli chodzi o poziom kondycji fizycznej czy intelektualnej.

3. Nie proponujmy zabaw mogących urazić czyjeś uczucia religijne, etniczne, narodowościowe. Zabawy weselne mają łączyć, a nie dzielić.

4. Aktywności proponowane gościom nie powinny narażać ich na straty czy zniszczenia, głównie pięknych kreacji. Używanie farb, kredy, kisielu czy innych akcesoriów, które mogą zaplamić suknie i garnitury jest zakazane!

5. Nie organizujmy zabaw, w których zmuszać będziemy do palenia tytoniu lub picia alkoholu – nie każdy chce i lubi używki. Zrezygnujmy również z alkoholu jako tradycyjnej nagrody za zwycięstwo w konkursach. Na weselach są dzieci oraz wiele świadomych osób, które ograniczają stosowanie używek. Przyłączmy się do tego grona i nie stawiajmy alkoholu w pozycji cennego przedmiotu, o który warto zabiegać.

6. Dokładnie zaplanujmy układ zabaw w scenariuszu wesela. Skonsultujmy to z wodzirejem, DJ-em lub kierownikiem zespołu muzycznego. Zabawy mają być miłym zaskoczeniem dla gości, a nowożeńcy powinni być do ich przeprowadzenia dobrze przygotowani.

7. Nie przesadzajmy z ilością zabaw. Przesyt jest tak samo szkodliwy, jak brak aktywności integracyjnych. Oprócz zabaw związanych z oczepinami warto zaplanować maksymalnie 4-6 ciekawych gier czy konkursów.

Wesele z klasą, czyli najlepsze zabawy weselne w tym sezonie

Oto propozycje kilku eleganckich, niekrepujących zabaw weselnych dla każdego:

Taniec ze świecami

Tę zabawę należy zaplanować na wieczór, gdy na dworze będzie już ciemno. Może być częścią obrzędu podziękowania rodzicom i wówczas doskonałym podkładem do tańca będzie najczęściej w tym momencie odtwarzana melodia „Cudownych rodziców mam”.

Pierwsza para – młodzi zaczynają taniec z zapaloną świecą. Następnie rozdzielają się i zapraszają do pary rodziców. Każda para ma swoją świecę. Kolejno na parkiet dołączają następne pary odpalając ogień od świec już tańczących.

Pięknie wygląda taki korowód tańczących par z płonącymi świecami. Wskazówka praktyczna: użyjmy świec woskowych dobrej jakości i zabezpieczmy je okapnikami.

Wspomnienia

To zabawa podczas której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o parze młodej oraz ich związkach z gośćmi. Aby przeprowadzić zabawę, należy najpierw przygotować karteczki i przybory do pisania, na których goście weselni mają za zadanie dokonać wpisu, który będzie przekazem dotyczącym jakiegoś wspomnienia związanego z jednym z nowożeńców oraz z osobą, która wpisu dokonuje. Goście nie mogą podpisać się, a treść wspomnienia powinna być skonstruowana tak, aby młodym trudno było rozpoznać autora.

Rozstrzygnięcie zabawy polega na losowym wyborze kartek, odczytywaniu ich treści na głos i zgadywaniu, kto jest autorem.

Podróż

To zabawa taneczna, która zaczyna się od pociągu, na czele którego są młodzi małżonkowie. Nie jest to jednak szalony pociąg, który bez sensu krąży po sali w rytm muzyki.

Gdy melodia ucichnie wodzirej ogłasza, do jakiego kraju zawitał pociąg. Uczestnicy zabawy dobierają się wówczas w pary i tańczą do melodii charakterystycznej dla danego państwa. We Francji można zatańczyć kankana lub urocze „Kaczuszki”, w Austrii wiedeńskiego walca, w Argentynie tango, sambę w Brazylii, sirtaki (zorbę) w Grecji. Ostatnim państwem może być Polska z polką.

Konkurs tańca

To propozycja dla par, które zgłoszą się do konkursu tańca. Najpierw odbywa się losowanie rodzaju tańca dla każdej pary, a następnie para musi swój taniec wykonać. Aby publiczność się nie nudziła, czas trwania tańca można ograniczyć do 60-90 sekund.

Familiada

Weselna wersja zabawy opartej na formule popularnego teleturnieju telewizyjnego. Doskonała okazja do wzajemnego poznania się rodzin. Przedstawiciele obu rodów stanowią drużyny, które odpowiadają na pytania związane z nowożeńcami.

Karaoke lub jaka to melodia

Zabawa weselna doskonała dla osób, które podczas rodzinnych imprez lubią śpiewać. Aby nie zanudzić gości, warto przygotować mocno okrojoną listę propozycji i nie przeciągać występów w nieskończoność.

Karaoke to propozycja, która w pewien sposób ogranicza uczestników – nie każdy ma talent wokalny i dość odwagi, aby wystąpić publicznie. Zamiast karaoke można zaproponować gościom quiz z cyklu „Jaka to melodia”. Zasady są proste: zespół gra melodię, a ten kto ją rozpozna podnosi rękę. Jeśli odpowiedź jest błędna muzycy kontynuują grę tak długo, aż ktoś rozpozna piosenkę lub zaczynają następny utwór.

To tylko kilka propozycji. Każde wesele jest niby podobne, ale dla młodych powinno być wyjątkowe. Warto zadbać o właściwy dobór zabaw, aby wspomnienie tych chwil zawsze wywoływało tylko pozytywne emocje, głównie uśmiech i wzruszenie.

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapia