Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Parzenie kawy metodą przelewową – co musisz wiedzieć?

Data publikacji 26 listopada 2020

Pomimo rosnącej popularności domowych ekspresów do kawy, parzenie tego napoju metodą przelewową nie odchodzi w zapomnienie. Proces przygotowywania kawy jest bardzo istotny — co zatem trzeba wiedzieć o parzeniu kawy metodą przelewową?

Zasady parzenia kawy metodą przelewową

Każdy ze sposobów parzenia kawy wymaga przestrzegania pewnych zasad. O czym trzeba pamiętać, wykorzystując metodę przelewową?

  • Korzystanie z średnio grubo mielonej kawy — taka jest najbardziej optymalna przy tym sposobie jej przyrządzania.
  • Filtr i gorąca woda — należy go nią przelać przed parzeniem, by uniknąć papierowego, nieprzyjemnego posmaku kawy.
  • Temperatura wody — powinna mieścić się w zakresie 90-95 stopni Celsjusza.
  • Czas parzenia — optymalny to 3-4 minuty.
  • Proporcje — na 30g zmielonej kawy trzeba zużyć 500 ml wody.

Czym jest drip?

Drip jest naczyniem wykonanym z metalu, szkła, ceramiki lub innego materiału. W jego wnętrzu umieszcza się filtr, do którego następnie nasypywana jest zmielona kawa.

Parzenie kawy polega na zalewaniu zmielonej kawy w filtrze gorącą, prawie wrzącą wodą. Przepływając przez kawę, woda wyciąga z niej pożądany smak i aromat. Warto pamiętać, że kawę zalewać należy etapami — najpierw tylko lekko ją nawilżamy, a dopiero później, po 30-60 sekundach wlewamy większą ilość wody. Umożliwia to najdokładniejsze wydobywanie aromatu i smaku z kawy.

Czym jest ekspres przelewowy?

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest prostsze, niż parzenie jej w  dripie — urządzenie wykona za nas dużą część pracy. Musimy jedynie przygotować czystą, świeżą wodę i odpowiednio zmielone ziarna: to, w jaki sposób najlepiej je zmielić, zależy od konkretnego modelu używanego przez nas ekspresu.

Urządzenie gotuje wodę, a następnie przelewa ją przez filtr z kawą. Zasada jest tu więc podobna, jak przy korzystaniu z drippera, a kawa, którą otrzymamy, będzie miała podobne właściwości.

Ekspresy przelewowe są stosunkowo tanie, a zasada ich działania jest bardzo prosta, co zmniejsza ryzyko awarii i obniża koszty ewentualnej naprawy. Takie ekspresy pozwalają na przygotowanie dużych ilości kawy jednocześnie. Przy każdym parzeniu musimy jednak wymieniać filtr, a co kilkadziesiąt parzeń — wyczyścić ekspres.

Ekspres przelewowy czy drip?

Choć obie metody przelewowego parzenia kawy pozwalają na uzyskanie bardzo podobnych rezultatów, specyfika parzenia jest zupełnie inna.

Korzystanie z dripa nie jest trudne, jednak z pewnością wymaga od nas więcej czasu i zaangażowania. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą — niektórym z pewnością spodoba się sam rytuał przygotowywania kawy i to, że zajmujemy się tym samodzielnie, bez pomocy maszyny.

Ci, którzy cenią sobie oszczędność czasu, bądź też nie przepadają za manualnymi zajęciami i staniem w kuchni, docenią raczej ekspres przelewowy. Dzięki temu urządzeniu kawę można przygotować bez wkładania w to skupienia i zaangażowania.

Parzenie kawy metodą przelewową jest nieskomplikowane, a uzyskany napar może zachwycać swoim smakiem i aromatem. By móc przygotowywać kawę w ten sposób, potrzebujesz niezbędnych akcesoriów — z pewnością znajdziesz je w dobrym sklepie z kawą.

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapia