Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda

Jeszcze długo będą modne – sztyblety

Data publikacji 12 maja 2020

Buty od eleganckiej linii nie mogły nie stać się przebojem. Nie były w fanaberii ją i modowym wynalazkiem na potrzeby chwili. W powstaniu towarzyszyła praktyczna potrzeba. A skonstruował nie po raz pierwszy nadworny szewc królowej angielskiej Wiktorii hamburskiej.

Dziś sztyblety męskie skórzane są butami potrzebny mi każdemu mężczyźnie. Chcąc wyglądać modnie i nowocześnie trzeba je mieć. Tak właśnie, sztyblety, choć mają już ze dwieście lat, nadal są na czasie.

Wróćmy jednak do ich początków

Pomysłowy szewc zrobił dla królowej buty sportowe. Miały służyć do jazdy konnej. A ich cechą charakterystyczną był brak sznurówek.
Z tym faktem wiąże się anegdota o powstaniu sztybletów. Królowa często jeździła konno. Chyba nawet codziennie. Urządzała konne eskapady i szło jej nieźle. I w końcu przyszedł ten dzień. Dzień poprzedzający wymyślenie sztybletów. Królowa wróciła z przejażdżki. I nie zauważyła, że sznurówka buta zaplątała się w strzemię. Władczyni nie mogłam usiąść z konia. Sznurek zadzierzgnąć się tak mocno, że trzeba było go obcinać. niewiele brakowało i królowa spadła bez siodła jak dojrzała gruszka. sytuacja wydała jej się na tyle niebezpieczna, że poprosiła nadwornego szewca o zrobienie butów, które nie będą miały sznurówek.

Szewc sprawdził się znakomicie

Zastosował nowy materiał. Była nim wynaleziona i opatentowana kilka miesięcy wcześniej w Stanach zjednoczonych i Anglii guma. Buty dostały po obu stronach kostki wstawki z tego nowoczesnego materiału. Sznurówki były niepotrzebne, a but leżał jak ulał. Szczelnie opinia o kostkę i w niczym nie przeszkadzał. Dla łatwości zdejmowania i zakładania szewc z przodu i na zapiętku przyszył skórzane troki. Jednym ruchem można było się pozbyć butów z nogi i równie szybko założyć je.

Więcej ciekawych artykułów na prokosmetyk.pl

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

kardigan