Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda proteza

Protezy stałe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Data publikacji 16 sierpnia 2022


Protetyka jest dziedziną, dzięki której można uzupełnić braki zębowe, nawet przy pełnym bezzębiu. Co warto wiedzieć o protezach stałych?

Protezy zębowe można podzielić na dwie główne kategorie, a dokładnie na protezy stałe oraz na protezy ruchome, czyli wyjmowane z jamy ustnej. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się protezy stałe. Gdy potrzebny jest wykonujący je protetyk Warszawa daje dostęp do sprawdzonych specjalistów w tej dziedzinie. Jakie są główne rodzaje protez stałych? Kiedy warto je wybrać? Gdzie je wykonać? 

Czym jest proteza stała?

Stała proteza stomatologiczna jest rodzajem uzupełnienia braku zębowego, który mocowany jest w jamie ustnej pacjenta na stałe. Wobec tego nie może on go zdjąć i może zrobić to jedynie stomatolog podczas wizyty.

Protezy stałe mają wiele zalet w porównaniu z tymi ruchomymi. Przede wszystkim są one bardzo wygodne dla pacjentów, ponieważ nie trzeba ich wyjmować, czyścić i można korzystać z nich tak, jak z naturalnych zębów. Również mogą one zapewnić naturalny efekt, dlatego bardzo często trudno rozpoznać, że zostały one zastosowane.

Profesjonalny protetyk Warszawa – więcej informacji dotyczących ofert warszawskich gabinetów wykonujących stałe protezy zębów można znaleźć na ich witrynach internetowych.

Rodzaje protez stałych

W protetyce używane są różne rodzaje stałych protez zębów. Jakie z nich wybierane są przez pacjentów najczęściej?

Licówki

Są to bardzo popularne protezy, które mają głównie cel estetyczny. Umieszcza się je na zewnętrznej stronie zębów, czyli ich stronie licowej, skąd pochodzi ich nazwa. Licówki korygują kształt, kolor zębów, na przykład można z nimi zamknąć diastemę, zamaskować ułamanie zęba, zmienić kształt zębów za małych, wąskich. Licówki dzielone są na porcelanowe i na kompozytowe.

Mostki stomatologiczne

Mostek jest typem stałej protezy, która zwykle używana jest przy jednym albo dwóch brakach obok siebie. Ma ona postać mostu, ponieważ opiera się na dwóch okolicznych zębach. Najważniejszą wadą mostków jest konieczność oszlifowania okolicznych zębów, a w niektórych przypadkach wyleczenie ich kanałowo.

Korony zębowe

Są to uzupełnienia protetyczne umieszczane na korzeniu zębowym pacjenta albo na implancie, czyli na sztucznym korzeniu – wszczepie. Korona jest wykonana najczęściej z porcelany i może mieć też podbudowę metalową. Stosuje się ją między innymi przy poważnym uszkodzeniu zębów, po leczeniu kanałowym.

Implanty stomatologiczne

Bardzo popularne są również implanty stomatologiczne. Są one zbudowane z wszczepu umieszczanego w kości oraz z korony albo mostka, a nawet całej protezy, która umieszczana jest na wszczepach. Implanty są dla pacjentów bardzo wygodne, nie wymagają wytężonej pielęgnacji, nie przeszkadzają w wymowie, nie ocierają i są bardzo trwałe.

Gdzie wykonać protezy stałe?

Obecnie stałe protezy stomatologiczne można wykonać jedynie w prywatnych placówkach, ponieważ nie podlegają one refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdy chodzi o dobrego specjalistę jak protetyk Warszawa zaprasza do działających w mieście gabinetów i klinik, gdzie można skorzystać z profesjonalnej obsługi.

Redakcja kobiecyzywiol.pl

Jesteśmy redakcją dedykowaną kobietom, oferującą inspirujące treści o urodzie, pielęgnacji, modzie i stylu życia. Naszym celem jest wspieranie czytelniczek w odkrywaniu swojego piękna i pewności siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

blefaroplastyka