Osocze bogatopłytkowe – sposób na łysienie?
Data publikacji 3 listopada 2020Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia: androgenowe, plackowate, telogenowe, a także znaczne przerzedzenie włosów związane z wiekiem. Na te schorzenia cierpi bardzo wiele osób – zarówno mężczyzn jak i kobiet. I dla dużego odsetka z nich utrata włosów wiąże się z obniżeniem poczucia własnej wartości, złym samopoczuciem psychicznym, czasem nawet rezygnacją z życia społecznego. Przy obecnych możliwościach medycyny i kosmetologii istnieje wiele sposobów na leczenie łysienia. Przyjrzyjmy się zabiegowi mezoterapii skóry głowy przy użyciu osocza bogatopłytkowego.
Na czym polega ten zabieg i czy rzeczywiście jest pomocny?
Osocze bogatopłytkowe to innowacyjna metoda stosowana przez coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej czy trychologicznych. Jej celem jest powstrzymanie łysienia oraz zdecydowana poprawa kondycji włosów. Pierwszym krokiem zabiegu jest pobranie krwi pacjenta, która zostaje poddana obróbce w specjalnej wirówce. Tak powstały koncentrat bogatopłytkowy, czyli płyn z płytkami krwi, wprowadza się w skórę głowy za pomocą mezoterapii igłowej, czyli iniekcji. Cała procedura często jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 do 60 minut.
Pierwsze efekty zabiegu możemy zauważyć już po 3-4 tygodniach – zmniejszanie ilości wypadających włosów. Jednak na bardziej spektakularne efekty trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy – jest to zależne m.in. od wieku pacjenta i cech indywidualnych. Aby uzyskać pożądane i trwałe efekty nie wystarczy jeden zabieg. Osocze powinno być zastosowane co najmniej 3 do 4 razy w odstępach nie dłuższych niż 4 tygodnie. Zobacz więcej porad na temat zabiegów na https://artdermaclinic.pl/.
Jak działa osocze?
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego na włosy hamuje wypadanie, pobudza uśpione komórki do produkcji włosów, może zdecydowanie spowolnić lub nawet zahamować łysienie. W zależności od zdrowia i kondycji pacjenta działa długoterminowe lub trwale.
Ponieważ preparat z osoczem uzyskiwany jest bezpośrednio z krwi własnej pacjenta zmniejsza to ryzyko reakcji alergicznych czy nietolerancji chociaż jakiś czas po zabiegu skóra głowy może być wrażliwa i zaczerwieniona.
Pomimo, iż zabieg nie jest bardzo inwazyjny, nie każdy może go zastosować u siebie. Do najważniejszych przeciwskazań należą:
– choroby krwi i nowotwory
– okres ciąży i karmienia
– ogólnie zły stan zdrowia pacjenta
– anemia
– stan zapalny skóry głowy.
Jeśli jednak nie mamy żadnych przeciwskazań, a borykamy się z utratą włosów lub ich złą kondycją, mezoteria skóry głowy przy użyciu osocza bogatopłytkowego jest zabiegiem zdecydowanie wartym polecenia coraz bardziej powszechnym i chociaż cena nie należy do najniższych w wielu gabinetach oferuje możliwość płatności ratalnych.