Jak dbać o biżuterię i ją pielęgnować?
Data publikacji 2 października 2020Biżuteria to nieodzowny element garderoby każdej kobiety. Pierścionki, bransoletki, naszyjniki czy też kolczyki, niezależnie od tego czy zakładane na co dzień, czy od święta, stanowią unikatowy dodatek każdej kreacji, podkreślając urodę osoby, która je nosi. Jednak, aby biżuteria zachowała swoje piękno na jak najdłuższy czas, konieczne jest zachowanie kilku ważnych kroków, zapobiegających jej szybkiemu niszczeniu. O czym musimy pamiętać, chcąc zachować dobry stan i wygląd biżuterii? Jak poprawnie ją pielęgnować i przechowywać?
Użytkowanie
Chroń biżuterię przed wodą
Myjesz ręce z pierścionkiem na palcu, bo tak jest szybciej i wygodniej? Pływasz w basenie w naszyjniku, bo zapominasz go ściągnąć? Wiedz, że każda z tych czynności może negatywnie wpłynąć na jakość Twojej biżuterii. Częsty kontakt z wodą zarówno z tą z kranu, z basenu, jak i z jeziora, spowoduje, że nasze dodatki biżuteryjne zaczną tracić połysk i pojawią się na nich nieatrakcyjne odbarwienia.
Unikaj kontaktu z chemikaliami
Tak, jak dobrze jest unikać nadmiernego kontaktu biżuterii z wodą, tak tym bardziej powinniśmy trzymać ją z dala od produktów chemicznych. Chcesz przystąpić do domowych porządków? Najpierw zdejmij założoną biżuterię. Detergenty przeznaczone do sprzątania mieszkania czy też płyny, które używamy do mycia naczyń, zawierają substancje powodujące uszkodzenia chemiczne, jak na przykład przebarwienia. Szkodliwy wpływ na wygląd Twojej biżuterii mają także kosmetyki – są one odpowiedzialne za ciemnienie biżuterii. Różnego rodzaju kremy, perfumy, jak i lakiery do włosów powinniśmy stosować przed założeniem ulubionych dodatków.
Odpowiednie noszenie biżuterii
Biżuteria podatna jest przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne, które wynikają z jej niewłaściwego noszenia. Zalecenie dotyczące zdejmowania biżuterii na czas wykonywania prac domowych zapobiega nie tylko wcześniej wspomnianym uszkodzeniom chemicznym, ale i mechanicznym. Pomaga to uniknąć niechcianych rys na powierzchni biżuterii noszonej na dłoniach, a także zapobiega zerwaniom łańcuszków lub zawieszek przy bransoletkach. Jeśli nosimy kilka pierścionków, nie zakładajmy ich na sąsiadujących palcach, ponieważ mogą się one o siebie ocierać, powodując liczne zarysowania.
Biżuterię należy także zdejmować przed snem. Nie tylko będzie to bezpieczniejsze, ale i spowoduje, że unikniemy jej uszkodzeń mechanicznych.
Przechowywanie
Przechowywanie biżuterii również ma wpływ na jej wygląd i dobry stan. Każdą z ozdób należy przechowywać osobno, aby się o siebie nie ocierały. Najlepiej trzymać ją w metalowych bądź drewnianych szkatułkach z przegródkami, lub w papierowych pudełkach przeznaczonych na biżuterię. Dodatkowo, można ją owijać w delikatny, miękki materiał, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpieczymy nasze ulubione dodatki biżuteryjne przed zarysowaniem i ograniczymy proces utleniania, który powoduje ich ciemnienie.
Czyszczenie
Prawidłowe dbanie o biżuterię obejmuje również jej regularne czyszczenie. Do jej pielęgnacji możemy używać specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia i polerowania na przykład płynu lub chusteczek do biżuterii. Gdy zauważymy jakieś zabrudzenie, ważne jest, abyśmy jak najszybciej się go pozbyli. Jednak nie należy zbyt mocno pocierać o powierzchnię biżuterii, szczególnie pozłacanej, ponieważ powoduje to wycieranie się jej powłoki. Poza środkami dedykowanymi do czyszczenia biżuterii możemy stosować domowe sposoby jej pielęgnacji. Jednym z nich jest oczyszczanie sodą – co ważne, ta metoda nie jest szkodliwa dla biżuterii srebrnej i złotej. Do mycia możemy również zastosować roztwór wody z białym, zwykłym octem.
Jeśli jednak nie mamy pewności, czy możemy stosować wybraną metodę czyszczenia do naszego rodzaju biżuterii, możemy udać się po poradę do specjalisty lub powierzyć mu zadbanie o nasze ulubione błyszczące dodatki.
Biżuteria srebrna i złota
Wszystkie wymienione działania są ważne dla utrzymania blasku i trwałości naszej biżuterii. Każde z nich jest szczególnie istotne przy dodatkach biżuteryjnych wykonanych ze srebra i złota oraz przy biżuterii z dodatkami takimi, jak szmaragdy, rubiny czy też inne delikatne kamienie szlachetne. Wpływ na to, że złota biżuteria traci blask, srebro ciemnieje, na powierzchni pojawiają się odbarwienia i odgniecenia czy zarysowania, ma nieodpowiednia pielęgnacja i niewłaściwe przechowywanie naszych dodatków.
Chcąc uniknąć niekorzystnych zmian na biżuterii, dbajmy o każdy z wymienionych aspektów. To pozwoli nam cieszyć się jej pięknem przez długi czas.